Ne İzledim Lan Ben: The Big Sick

Silicon Valley ile kariyerinde ivme yakalayan aktör, komedyen ve senarist Kumail Nanjiani'nin hayat hikayesinden uyarlanan The Big Sick, gerçek bir hayat hikayesinden aldığı güç ve son dönemlerde akademinin azınlıklar konusundaki hassasiyeti ile en iyi özgün senaryo Oscar'ına aday olmuştu. Ödülü kazanamasa da birçok insanın dikkatini bu sayede çeken film, komedi beklentisiyle filmi izlemeye başlayan birçok seyirciyi de yer yer mesajlarıyla vuruyor ve bir noktada da hüzünlendirmeyi başarıyor. Pakistan kökenli bir komedyen olan Kumail'in aile gelenekleri ve büyüdüğü Amerikan kültürü arasındaki git-gelli hayatını ve bu hayatındaki çalkantıların Emily ile tanışınca daha da şiddetlenmesini anlatırken bir yandan da Amerika'daki bir azınlığın ne…
Komedi ve dramın harmanlandığı hayat kadar sade ve hayat kadar abartılı bir film.

Derecelendirme

Senaryo - 85%
Yönetmenlik - 78%
Oyunculuk - 75%
Prodüksiyon Tasarımı - 77%
Özgünlük - 90%

81%

Komedi ve dramın harmanlandığı hayat kadar sade ve hayat kadar abartılı bir film.

User Rating: Be the first one !

Silicon Valley ile kariyerinde ivme yakalayan aktör, komedyen ve senarist Kumail Nanjiani‘nin hayat hikayesinden uyarlanan The Big Sick, gerçek bir hayat hikayesinden aldığı güç ve son dönemlerde akademinin azınlıklar konusundaki hassasiyeti ile en iyi özgün senaryo Oscar’ına aday olmuştu. Ödülü kazanamasa da birçok insanın dikkatini bu sayede çeken film, komedi beklentisiyle filmi izlemeye başlayan birçok seyirciyi de yer yer mesajlarıyla vuruyor ve bir noktada da hüzünlendirmeyi başarıyor.

Pakistan kökenli bir komedyen olan Kumail’in aile gelenekleri ve büyüdüğü Amerikan kültürü arasındaki git-gelli hayatını ve bu hayatındaki çalkantıların Emily ile tanışınca daha da şiddetlenmesini anlatırken bir yandan da Amerika’daki bir azınlığın ne derece uyum sağlayabildiğini ve ne derece kendi kültürünü koruyabildiğine dair de sorular soruyor izleyiciye bir yandan. Farklı kültürlerin etkileşiminin yanı sıra küçük yan hikayeleri ile ve hayata dair küçük detaylarıyla da film izleyiciyi hem komedi hem de dram yönüyle tatmin ediyor.

Neler iyi?
Gerçek bir hikayeye dayanan senaryosu ve son dönem komedi filmlerindeki karton (karikatür) karakterlerin aksine gerçekçi yansıtılan karakterleriyle öne çıkan film, pozitif bir etki bırakarak bitmesi ile de izlenmeyi hakediyor. Bununla beraber kendisini oynayan Kumail Nanjiani’yi bir kenara bırakırsak başta Zoe Kazan olmak üzere diğer oyunculuklar ve set tasarımları da bu tarz bir film için tatmin ediciydi.

Neler kötü?
Gerçekten beslenmesinden dolayı mıdır bilemem fakat bir noktada filmin senaryosunun tıkandığı ve sonlara doğruysa her şeyin birden olmaya başladığı izlenimi veren gidişi ile filmin en göze batan eksikliği sanırım temposuydu.

Oscar adaylığından dolayı bir beklenti içine girmeyerek izlendiğinde hoşça vakit geçirmenizin garantisini verebileceğim filmi, komedi ve dramın gerçekçi bir şekilde harmanlandığı filmleri yani hayatın ta kendisinin aktarıldığı filmleri sevenlere öneriyorum. İyi seyirler.

Fatih Dalcı hakkında 57 makale
.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*