Bir Film Vardı: Noce blanche (1989)

Bugün Vanessa Paradis’in kariyerinin ilk filmi olan Noce blanche’dan söz etmek istiyorum. 1989 yapımı bu filmi, genelde cinselliği baz alan filmleriyle ünlü Fransız yönetmen Jean-Claude Brisseau yönetiyor. Vanessa Paradis’in henüz 17 yaşında olup 17 yaşındaki bir lise öğrencisini canlandırdığı bu film, unutulmaz sayılabilecek bir film değil aslında. Peki o vakit, neden bu filmi yazıyorum?

Türkçe’ye Beyaz Gelinlik olarak çevirebileceğimiz bu film, anladığım kadarıyla ülkemizde pek de sevilen bir film değil. Kimileri filmi sıradan bir film olarak nitelendirirken, kimileri ahlaki sınırların dışında olduğunu savunuyor. Hatta filmi erotik film kategorisine sokan sözde sinema yazarlarına dahi rastladım. Peki bu film gerçekte ne?

Vanessa Paradis tarafından canlandırılan Mathilde, 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Okuluyla pek alakası olmayan bu kızın ailevi sorunlarından ötürü depresif bir havası var ve dünyaya gemideki diğer yolcularla aynı lombozdan bakmıyor. Pesimist olarak nitelendirebiliriz yani. Tek başına yaşıyor ve yaşıtı arkadaşlarıyla pek takılmıyor. Felsefe hocası François ise dersle ilgisizliğinden dolayı Mathilde’yi azarlıyor. Sonrasında okul idaresinden kızın durumunu öğrenip, ona derslerinde yardımcı olmak için özel dersler vermeye başlıyor. Derslerden kalan vakitlerde de beraber vakit geçirmeleri sonucunda François, Mathilde’nin yaşamına daha yakından şahit oluyor. Genç yaşına rağmen gerek yaşantısı gerek düşünceleri gerek zekâsı ve gerek davranışları ve güzelliğiyle Mathilde, François’in aklını başından alıyor. Aralarındaki yaş ve konum farkına rağmen yasak bir aşk yaşamaya başlıyorlar. Bir süre böyle devam eden ilişki sonucunda François, yaptığının yanlış olduğunu düşünerek ilişkiyi bitiriyor. Fakat Mathilde hem François’in evini ve eşini taciz ediyor hem de başka çocuklarla görüntü vererek onu kıskandırıyor. Tüm bunlara dayanamayan François, azarlamak için onu boş bir odaya çekiyor. Bu sırada aralarında tekrardan bir çekim meydana gelince, olayların boyutunu az çok tahmin edebilirsiniz. Fakat işin kötü yanı bu esnada öğrenciler tarafından görülüyorlar, okul idaresi de durumdan haberdar oluyor. Mathilde okuldan atılıyor, François ise başka bir okula gönderiliyor. Tabi bu arada eşinden de boşanmak zorunda kalıyor.

Yaklaşık bir sene sonra François dersteyken aldığı bir telefon üzerine Mathilde’nin öldüğünü öğreniyor. Polislerle beraber olay yerine gittiğinde Mathilde’nin, François’in sınıfını gören bir daire kiralayıp onu izlediğini ve yaşamına burada son verdiğini öğreniyor. Ve tabi ki o manidar intihar notu.

Şimdi bakıldığında filmin çok büyük bir esprisi yok gibi görünüyor. Fakat öyle değil. İkili arasındaki çekim çok şiirsel bir dille izleyiciye aktarılıyor bu bir. Karakterlerin davranışları ve tutumlarındaki değişmezlik, zaten bir melodram olan bu filmi daha da güzel kılıyor iki. Ayrıca şu da var ki, eğer karakterler arasında bu kadar yaş farkı olmasaydı bu film çok bilinen bir “aşk” filmi olarak anılırdı. Ben bu filmin erotik, ahlaksız, sıradan gibi sözcüklerle yaftalanmasından şunu anlıyorum: Demek ki bizim sinema yazarlarımızın ya da direkt olarak izleyicilerimizin çoğunun aşk anlayışları, öyle anlattıkları gibi sınırsız ve fermansız değil. Toplumun dayattığı âşık rollerine göre âşık oluyorlar. Ya da öyle filmler izlemek istiyorlar. Ben filmde anlatılan aşkı gerçek hayatlara uygulayalım demiyorum fakat bir filmi kendi toplumsal yapımıza veya kişiliğimize uymadığı için kötülemek son derece saçmadır, bunu söylüyorum. Sonra yanlış anlaşılmasın da.

Ayrıca söylenenlerin aksine filmde herhangi bir cinsel içerikli sahne yok. Çıplaklık var fakat cinsellik yok. Yani sanırım çıplaklık olduğu için bir filmi erotik olarak nitelendiremeyiz. Sıradan mı? Sayılır. Fakat siz de benim gibi ‘90ların sinemasını çok seviyorsanız, o renkler o sesler o evler o arabalar size de çok sıcak geliyorsa bu film tam size göre. Fransızca’nın fonetiğinden etkileniyorsanız yine öneririm. Her şeyden öte ve evvel filmde âşık olunabilecek en çekici kadınlardan biri olan Vanessa Paradis en genç haliyle bu filmde. Yani sırf bu bile izlemek için bir sebep olabilir. IMDb’de 1693 oyla 7/10 puana sahip bu filme Vanessa ve intihar notunun büyük tesiriyle puanım 8/10. MMW!

Altay Kenger

Altay Kenger hakkında 75 makale
Caer De Disgracia | In Ungnade fallen

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*