Ne İzledim Lan Ben: Youth

İnsan ne zaman yaşlanır yada ne zaman gerçekten ölür sorularının herkesçe farklı bir cevabı olagelmiştir. Bu soruya, özgüvenin ve tutkunun bittiği gün cevabını vermek ise hiç de kolay değildir zira dünya yaşlandığını yada öldüğünü kabul edemeyen yığınla insana ev sahipliği yapıyor. Tıpkı İsviçre Alpleri’ndeki Hotel Schatzalp gibi.

This Must Be the Place, The Great Beauty gibi muhteşem filmlerin yönetmeni Paolo Sorrentino’nun imzasını taşıyan 2015 yapımı Youth, Michael Caine, Harvey Keitel ikilisine Paul Dano ve Rachel Weisz’in eşlik ettiği oldukça görkemli ve bir o kadar da incelikli bir film.

Her sahnesi tablo estetiğinde olan filmleri bilirsiniz, işte bu film de bu tanımın hakkını fazlasıyla veren filmlerden. Bununla birlikte film, yalnızca “görsel şölen” den ibaret de değil elbette. Bundan çok daha fazlasını barındırıyor. Hayatın ne kadar sıra dışı bir şekilde yaşanırsa yaşansın bir noktasında tutku yitirilince geriye yalnızca tatsız tuzsuz bir posanın kaldığını da iki ihtiyarın üzerinden anlatıyor. Yaşlılık-gençlik ekseninde bir yaşam-ölüm valsi olarak sahnelenen gösteride karakterlerimizden birisinin yaşlılığı diğerininse ölümü temsil ettiğini anlamak güç değil bununla beraber birisinin teslimiyeti diğerininse direnci seçtiğini görüyoruz. Elbette daha derin okumalarla farklı şeyler de çıkarılabilir ancak iki karakterin birbirlerinin anti tezi olduğunu görmek mümkün. Bununla beraber birbirlerini tamamladıkları ve bir uyum içerisinde olduklarını da söyleyebiliriz. Tıpkı yaşam ve ölüm gibi.

Başından sonuna kadar izleyiciye küçük küçük sürprizler yapan Youth, asıl tokadı ise sona saklıyor. Bol diyaloglu ve kendi içinde bir tempoya sahip olan film, “arthouse” filmlerin düştükleri monotonluk ve sıkıcılık tuzaklarından da kesinlikle ustaca sıyrılıyor ve hatta 2 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.  Sorrentino severler onun muhteşem estetik anlayışıyla ortaya konulan simetrik karelerine yabancı değillerdir tahmin ediyorum fakat yönetmen bu filminde bu alanda kendi çıtasını da aşmış ve Sorrentino sineması denilince akla gelen ilk filmlerden olacak bir filmi imza atmış. Natüralist ve pastoralist karelerin yoğunlukta olduğu film, en az senaryosu kadar incelikli bir sinematografiye sahip. Renk kullanımlarının yanı sıra asansör, havuz, koridor, sauna sahnelerindeki muazzam görüntüler de filmi izledikten sonra akılda kalanlardan.

Çok katmanlı filmlerde elbette değinilmesi gereken noktaların biri de oyuncuların rollerinin derinliğini kavramaları ve bunu yansıtmalarıdır. Sorrentino’nun bu anlamda oldukça şanslı olduğunu açıkça söylemek gerek. Zira Michael Caine ve Harvey Keitel başta olmak üzere inanılmaz bir oyunculuk şöleni vardı filmde. Tek bir sahne dahi bu anlamda sırıtmazken film bittiğinde ortaya konan bütünüyle muazzam sanat eserinin büyüsünden hemen kurtulamıyorsunuz. Hiç vakit kaybetmeden izlenmesi gereken bir şaheseri cümle Prova Mag. okurlarına tavsiye ediyorum.

İnsan ne zaman yaşlanır yada ne zaman gerçekten ölür sorularının herkesçe farklı bir cevabı olagelmiştir. Bu soruya, özgüvenin ve tutkunun bittiği gün cevabını vermek ise hiç de kolay değildir zira dünya yaşlandığını yada öldüğünü kabul edemeyen yığınla insana ev sahipliği yapıyor. Tıpkı İsviçre Alpleri’ndeki Hotel Schatzalp gibi. This Must Be the Place, The Great Beauty gibi muhteşem filmlerin yönetmeni Paolo Sorrentino’nun imzasını taşıyan 2015 yapımı Youth, Michael Caine, Harvey Keitel ikilisine Paul Dano ve Rachel Weisz’in eşlik ettiği oldukça görkemli ve bir o kadar da incelikli bir film. Her sahnesi tablo estetiğinde olan filmleri bilirsiniz, işte bu film de bu…
Hayatın ne kadar sıra dışı bir şekilde yaşanırsa yaşansın bir noktasında tutku yitirilince geriye yalnızca tatsız tuzsuz bir posanın kaldığını anlatan incelikli bir vals.

Derecelendirme

Senaryo - 90%
Yönetmenlik - 95%
Oyunculuk - 90%
Prodüksiyon Tasarımı - 85%
Özgünlük - 85%

89%

Hayatın ne kadar sıra dışı bir şekilde yaşanırsa yaşansın bir noktasında tutku yitirilince geriye yalnızca tatsız tuzsuz bir posanın kaldığını anlatan incelikli bir vals.

User Rating: Be the first one !
Fatih Dalcı hakkında 57 makale
.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*