Röportaj: Midlake

Röportaj: Altay Kenger
Çeviri: İrem Genkertepe

Bamnan and Slivercork, The Trials of Van Occupanther ve tabi ki The Courage of Others gibi albümlere imza atan, sevilen rock grubu Midlake ile geçtiğimiz günlerde bir röportaj gerçekleştirdik. Grup adına sorularımızı grubun gitaristi Eric Nichelson yanıtladı.

Merhaba, öncelikle bizi kırmadığınız için teşekkür ediyoruz. Nasıl gidiyor, neler yapıyorsunuz?

Magazininizin bir parçası olmamızı istediğiniz için teşekkür ederiz. Midlake’in gidişatına göre 2014 sonbaharından beri haklı bir moladayız. Gruptaki herkes müzikal olsun, diğer şeyler olsun kendi işine bakıyor. Hala takılıyoruz fakat artık yorucu işler tarafından kontrol edilmiyoruz. Bu harika oluyor! Her zaman yeni bir kayıt hakkında bir konuşma geçiyor, ama kimse bunun için acele etmiyor. Bizler küçük işletme sahipleriyiz ve aile adamlarıyız. Bu yüzden artık hayatımızda daha farklı öncelikler var. Eminim ki yakında geri döneceğiz.

Öncelikle grubunuzun ismi ve onun hikâyesini sormak istiyorum. Bize biraz bundan bahsedebilir misin?
Umarım bu hikaye benim için utanç verici olmaz.:) Çok öncesinde, 1999 civarı, hepimiz grubumuz için bir isim bulmak istiyorduk. Herkesin bir fikri vardı, diğerleriyle paylaşıyordu ama hiçbiri yeterince ilgi çekici değildi. Herkesin katıldığı bir grup ismi bulamamıştık. Tim Smith harika bir fikir bulup bize şehirde güzel bir mekânda Midlake adında bir grubun çalacağını söyledi. Hepimiz “Evet, konsere gitmek istiyoruz, güzel bir fikir.” modundaydık. Bunu bize bir Pazartesi günü söylemişti. Çarşamba günü bize Cuma günkü Midlake konserine gidip gitmeyeceğimizi tekrar sordu, akabinde “Kulağa gayet hoş gelen bir grup ismi değil mi?” diyerek. Hepimiz buna katıldık ve böyle bir ismin hoş olacağını düşündük. Tabi o zamanlar sosyal medyada değildik, hiçbirimiz bunu araştırmamıştı. En sonunda Tim şaka yaptığını ve Midlake diye bir grup olmadığını söyledi. Sadece bizim grubun ismine nasıl tepki vereceğimizi görmek istemişti. Bu olaydan beri grubumuzun adı Midlake.:)

Müziğe nasıl başladınız? Nelerden ilham aldınız?
Hepimiz çocukken enstrüman çalıyorduk. Ailemiz müzikle iç içeydi. Annem ve büyükannem de öyle, bu yüzden müzik, her zaman ilgilendiğim bir şey oldu. Size anlatabileceğim hikayelerin hepsi neredeyse bununla alakalı. Hepimiz Denton, Texas’a Kuzey Texas Üniversitesi’ne Jazz bölümü okumak için geldik. Bölümde tanıştık ve daha fazla doğaçlama müzik yapabilmek için grup olarak çalmaya başladık. Nihayetinde doğaçlamadan uzaklaştık. Ve bu girişim şarkı sözü yazmaya kadar gitti. Birkaç kayıt ekipmanı aldık ve dedikleri gibi, “gerisini zaten biliyorsun!”

Şarkı sözü yazmanız ne kadar sürüyor? Şarkıları kim yazıyor?
Grubun kuruluşundan, 1999’dan 2012’ye kadar Milkmaid Grand Army, LP’s Bamnan & Slivercork, The Trials of Van Occupanther ve The Courage of Others albümlerinin şarkı sözlerini Tim Smith yazdı. Paul Alexander ve Eric Pulido Lp Antiphon’un şarkı sözleriyle ilgilendi. Şarkı sözlerinin üstesinden gelmek her zaman zor olmuştur. Tim yazdıkları için saatler harcıyordu, bu onun için büyük ve fark edilebilir bir gelişme oldu. O hikâyeler ve dünyalar yaratmakta gerçekten iyi ve müziğimizin eşsiz olmasına Tim’in yaratıcılığı yardımcı oldu. Nihayetinde bu eşsizlik, bir sürü grubun tarzından bizi ayırdı.

Midlake albümleri ya da şarkıları arasında hangisi favoriniz?
Favorim olan Midlake kaydı Bamnan & Slivercork. Kabul ediyoruz ticari olarak çok fazla başarılı değildi, ama onu özel yapan şey birçok yaratıcı süreçten geçmemiz. Bu yüzden favorim. The Trials of Van Occupanther albümüne kadar sahneye çıkamadık ya da patlamadık. Ama Bamnan & Slivercork kesinlikle Avrupa’da biraz olsun bir güvene sahip olmamıza yardımcı oldu.

Size göre, bu yılın ilk 10 albümleri neler? Ayrıca, çalma listelerinizde hangi şarkılar var?
Başka bir utanç verici cevap daha! Çok fazla modern müzik dinlemem açıkçası. Hatta size herkesin dinlediği o meşhur grubu bile söyleyemem. Stüdyo kayıtlarının yaratılışından bu yana müzik sektöründe bir çok şey yapıldı. Ama inanın bana, ben 60’lar, 70’ler ve 80’lerde takılıp kaldım. Favori albümüm Hawkwind grubundan”Warriors on the Edge of Time”. Gerçekten yapısal olarak, ses olarak, şarkı sözü olarak içinde her şeyi barındırıyor içinde! Ve doğduğum yılda çıkmış. Yani 1975.:) Belki de bu albümü çok fazla sevmemin sebebi budur.

Midlake üyelerinin müzik dışında ilgilendiği başka bir alan var mıdır?
Hepimizin ilgilendiği birçok şey var. Jesse Chandler ve ben koşmaya bayılıyoruz. Yani, uzun mesafeler… Maratonlar ve daha uzunları… Ve hepimizin Paschall adında ortak bir barı var. Ve bar işletmenin nasıl olduğunu görmek, gerçekten eğlenceli. İlave olarak Denton Music Workshop adıında bir müzik stüdyosu işletiyorum. Dersler, provalar, kayıtlar…

Bize sevdiğiniz dergilerden ve kitaplardan bahsedin ve albümler, filmler, yazarlar önerin. Evet, kültürel bir soru.. Bunlar hakkında soru sormalıyız, biliyorsunuz. Asıl esas olan, bu nahoş kısım.
Yine… Ve ekseriyetle Hawkwind grubundan herhangi bir şey. Bir bilim kurgu yazarı olan Robet Jordan harika mesela. En iyisi “Zaman Çarkı” kitap serisi. Çok fazla inek işi biliyorum, ama hikâye mükemmel. 13 kitap ve 500 sayfadan fazla oluşan bir külliyat.

Türkiye hakkında ne biliyorsun? Ülkemizden çıkan herhangi bir grubu dinliyor musun? Bir de, Türkiye’de konser verebilme şansınız var mı?
Türkiye’de iki kez bulunduk. Birincisi 2010 yılında, Kasım ayındaydı. İstanbul’da Salon adlı bir mekânda iki gece çaldık. Türkiye’deki ilk deneyimimdi ve harikaydı. Galata Kulesi’ne yakın bir otelde kaldık. Zamanımın çoğunu Galata Kulesi çevresinde geçirdim. İkincisi ise 2014 yılı Temmuz ayındaydı. İstanbul Maçka Küçükçiftlik Park’ta Neil Young konserini başlatmıştık. Harika bir konserdi. Sanırım Neil Young’un Türkiye’deki ilk konseriydi. Oraya geri dönüp çalmayı ya da sadece ziyaret etmeyi çok isterim. Ayrıca Türkiye’deki müzik sektörü hakkında biraz bilgimi tazelemem gerekiyor. Çünkü pek bir şey bilmiyorum.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?
Herkese çok selamlar!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*