Röportaj: Misia

Röportaj: Altay Kenger
Çeviri: İrem Genkertepe

John Turturro’nun 2010 yapımı Passione filminden anımsadığımız ve  Fado’nun anarşisti olarak anılan Portekizli müzisyen Misia ile geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz röportaj, sizlerle!

Öncelikle, selamlarımı sunarım. Ropörtaj ricamı kabul ettiğiniz için de çok teşekkür ederim. Nasılsınız, son zamanlarda neler yapıyorsunuz?
Beni düşündüğünüz için teşekkür ederim. Son zamanlarda sahnede Iberoamericano De Teatro In Bogote Colombia adında bir festivalde monolog yapıyor ve Çin, Makao’da geleneksel bir orkestrayla konser veriyordum. Şimdi ise 2019 baharında yayınlanacak olan “Pura Vida, Soundtrack” adlı albümüm üzerinde çalışıyorum.

Üzücü bir şekilde, Türkiye’de çok bilinmiyorsunuz. Bu da sizinle ropörtaj yapmama vesile oldu. Sizi tanımakta pek şanslı olmayanlara biraz Misia’dan bahseder misiniz?
Size biyografimi göndermem benim için daha kolay olur, siz de ne söyleyeceğinize karar verirsiniz.

Müziğe nasıl başladınız? Size ilham veren şey neydi?
Annemin ailesinde, üçüncü jenerasyon bir sanatçıyım. Annem bir dansçıydı, büyükannem Burlesque performansçısı ve Vodvil aktrisiydi. İkisi de bu işleri Barselona’da gerçekleştirdiler. Onlar kesinlikle benim için çok büyük ilham oldular, tabi ki doğduğum şehir, Kuzey Portekiz, In Porto’daki sıradan hayatımda dinlediğim/duyduğum Fado müzik ile beraber.

Evet, biliyorum ki tüm parçalarınız sizin için çok değerli. Ama duygusal olarak sizi zorlayan ve sarsan bir parça seçebilme şansınız var mı bizim için?
Çoğu zaman şiirler yüzünden söylerim, kelimeler beni harekete geçiren şey, asıl gücüm. En saygın şairlere Fado ve sesim için yazmalarını söyledim çünkü… Seçmesi çok zor, üzgünüm…

Maalesef bizim için, Fado çok bilinen bir tür değil. Ama bildiğim kadarıyla melankolinin en tatlı hali.. Okuyucularımıza geleneksel ya da yerli sanatçılar önerebilir misiniz?
Dinlenecek en önemli Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues. Alfredo Marceneiro mükemmel bir Fado besteciydi, bu yüzden o da çok önemli bir kişilik. Bu günlerde ise Ricardo Riberio, Camane, Carminho, Ana Moura ve Aldina Duarte gibi isimleri dinlemelisiniz.

Son zamanlarda en çok kimi dinliyorsunuz?
İngiliz Grup Tiger Lillies… Dark Cabaret.

Size göre, bu yılın ilk 10 albümleri nelerdir?
Kusura bakmayın, müziğe bu açıdan bakmıyorum. Müzik bir rekabet değildir. Her zaman Amalia Rodriguesi Maria Callas, Piazzolla, Nino Rota, Jill Tracy, Orquestra Fernandez Fierro, Anthony and the Johnsons, Kudsi Ergüner, The Tiger Lillies, Amy Winehouse, Diamanda Galas vb. dinlerim.

Genel olarak Türk grupları ya da Türk müziği hakkında ne biliyorsunuz?
“Ruas” adlı albümümde inanılmaz Türk Müziğini ve sözlerini barındıran “Biraz Kül Biraz Duman” şarkısını kaydettim. Tabi ki Kudsi Ergüner’in izlediği yolu ve Taksim Triyosuna bayılıyorum.

Hiç Türkiye’yi ziyaret ettiniz mi? Ettiyseniz, gözlemlerini bizimle paylaşabilir misiniz?
Türkiye’yi ilk 1996 yılında, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda verdiğim konser vesilesiyle ziyaret ettim. Ondan sonra İstanbul’da Aya İrini gibi mekanlarda birkaç kez performans sergiledim. Ve yirmi yıl sonra da 2016 yılında tekrar Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda konser verdiğim için çok mutluydum.

Müzik dışında ilgilendiğiniz başka bir şey var mıdır?
Müzik, bu dünyada ilgilendiğim milyonlarca şey arasından sadece bir tanesi. Dünyanın her köşesinden insanlar, seyahat, edebiyat, resim, heykel, tarih, antropoloji, sinema, hayvanlar, bitkiler, doğa, İstanbul, Napoli, Tokyo, New York gibi dünya şehirleri.. Özgür bir ruhum var ve çok meraklı bir insanım.:)

Her şey için teşekkürler. Son olarak, Prova Mag okuyucularınıza ve Türk dinleyicilerinize ne söylemek istersiniz?
Kültürünüze bayıldığımı söylemek istiyorum. İstanbul’a şarkı söylemek dışında çok sık giderim. Sizi seviyorum, Türkiye’yi son zamanlarda çok düşünüyorum ve ülkeniz için en iyisini diliyorum. Teşekkür ederim!

Altay Kenger hakkında 75 makale
Caer De Disgracia | In Ungnade fallen

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*