Çağrı Sinci – Çığlık EP (İnceleme)

Yerli hip hop sahnesinde kendinin has bir dil ve stile sahip ender isimlerinden Çağrı Sinci, 2019’un ilk günlerinde Çığlık isimli 5 şarkılık kısaçalarını Beton Orman etiketiyle yayınladı. Albüm prodüksiyonları SOL Major Beatz ve Çağrı Sinci imzası taşırken düzenlemeler, mix ve masteringler de ise Savaş Ceyhan ismini görüyoruz. Bununla birlikte albümde Aysu Çöğür, Yasmin Allovi ve İndigo düetleriyle Çağrı Sinci’ye eşlik ediyorlar.

Oldukça güzel bir kapak tasarımı olan Çığlık’ın içindekilerden bahsetmeden önce bu güzel kapağın mimarlarından da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Kapakta gördüğümüz heykeller(evet onlar photoshopta yapılmamışlar, detaylar için bkz. Bol Sözlük Çağrı Sinci Röportajı ) Petuk tarafından yapılmışlar ve fotoğraflarını ise İbrahim Attar çekmiş ve tüm bunları bir tasarım olarak önümüze sunanlar ise Jeff & Gencer Arabacı ikilisi. Evet bakıldığında biri instrumental olmak üzere beş şarkılık küçük bir ep gibi görünse de arkasında bu yazıda ismi geçenler ve geçmeyen daha birçok isimin de emeği olan derinlikli bir proje Çığlık.

Çağrı Sinci’nin, zihninin karanlık ve kirli arka sokaklarını oldukça zengin ve buna rağmen şaşırtıcı derecede yalın bir şekilde anlatabilen ustalıklı bir kaleme sahip olduğuna özellikle Modern Zamanlar ile kani olduk. Önceki albümlerinde de şimdikiyle aynı samimiyete ve benzer alt metinlere denk gelsek de Modern Zamanlar ile müziğinde gerçek bir olgunluk dönemine girdiğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Çığlık ise Çağrı Sinci’nin kariyerinde çok kıymetli bir adım olarak yerini şimdiden almışa benziyor.

Albümün adı Çığlık olunca ister istemez Bebek gibi nispeten daha yırtıcı, keskin şarkılardan oluşan bir Çağrı Sinci haykırışı olacak diye düşündürmüştü dinelemeden önce, ancak albüm gerek altyapılarıla gerek lirikleriyle ve vokalleriyle beni şaşırtmayı başardı. İlk şarkılarından itibaren daima bir hikaye anlatıcı olarak karşımıza çıkan Çağrı Sinci, bu albümde ise toplumcu tarafını tamamen geri plana atmasa da genel itibariyle oldukça kişisel hikayelere yoğunlaşmış görünüyor. Açıkçası spesifik olarak bir konsept etrafında şekillenmese de incelikli prodüksiyonlarıyla bu anlamda tutarlı olmayı başarıyor Çığlık.

“Çağrı Sinci karanlık” bir yumruk yerine karanlıktan bir çığlığı kulaklarımıza taşıyarak beklediğim kadar sert bir albüm yerine daha nispeten naif bir şekilde çıkıyor karşımıza. Çığlık, kesinlikle kulak verilmesi gereken harika bir albüm. Özellikle Boom bap rapin iyiden iyiye geri plana atıldığı -öyle ki son zamanlarda bir Türkçe rap şarkısında scratch duyunca bile sevinir hale geldik- son günlerde Çağrı Sinci, Çığlık ile içimize su serpiyor. Elbette daha uzun bir albüm ile onu dinlemek ve gerek toplumcu tarafının gerekse kişisel hikayelerinin daha çok yer aldığı ve modern zamanlardaki gibi bunların sentezlendiği (bu albümde de yer yer bunun örnekleri vardı elbette ama yeknesak bu çerçevede ilerleme durumu mevcut değildi) şarkılar dinlemek ümidiyle. Biliyorum çok da uzak olmayan bir gelecekte Çağrı Sinci bizlere ağzımıza çaldığı bu bir parmak balın kalanından da tattıracaktır.

Fatih Dalcı hakkında 56 makale
.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*