Hakkımızda

Prova Mag; Altay Kenger ve Fatih Dalcı’nın senelerdir süregelen “kalıcı bir şeyler üretme” arzusunun ve devamında üzerinde uzun vakit düşünülen birçok farklı fikirden sonra, bir gün Bilecik Otogarı’nda otururlarken gerçekleştirmeye karar verdikleri bir projenin dijital ve yazılı ve basılı eseridir.

Prova Mag; fikrî yaratılışı itibari ile şiirsel hatlara sahip olmasından ötürü, çizgisi doğrultusunda ihtiva ettiklerini, başta fikrî kurucuları olmak üzere, hiçbir yönetmen ve editöre bağlı olmadan oluşturan otonom bir eserdir. Prova Mag; otonom oluşunu, içerisinde ağırladığı yazar ve şairlerin ve ayrıca konuk sanatçıların tüm söz ve görüşlerinden bağımsız olmasıyla sağlamaktadır. Açıkça tekerrür etmek gerekirse Prova Mag; bünyesindeki yazarların fikir ve görüşlerini barındıran yazılarından tamamen bağımsızdır. Her yazı, yazarının sorumluluğundadır.

Prova Mag; fikrî yaratılışı itibari ile günümüz basım-yayım çarklarına diş olmayı kendine ilke edinmiş basılı ürünlerin emsâli bile olmamayı kendine ilk ilke edinmiş bir eserdir. Prova Mag; günümüz toplumunun hazmı kolay tüketim araçlarından olan bu basılı ürünlerin rekabet piyasasına asla girmemekle beraber, bu basılı ürünlerin, siz değerli okurlarımıza sunduğu, kalem dâhi oynatılmadan üretilmiş içeriklerinin üstünde ve ötesinde içerikler sunuyor.

Prova Mag; sanatını icra etmek için alın teri döken insanları maddi metalar maksadı ile değil, sanata ve insana verdiği değeri kalıcı hâle getirmek maksadıyla içerisinde ağırladığını söyleyen ve bu fikrinden dönmeyeceğinin sözünü veren bir eser. Her şeyden önce insana, emeğe ve sanata sonsuz saygı duymasından ötürü insanı, emeği ve sanatı metalaştıran basılı ürünleri katiyen tasvip etmiyor ve beraberinde bunun kendi geleceğinde örneğinin asla olmayacağının da sözünü, siz değerli okurlarına veriyor.

Prova Mag; düzensiz aralıklarla içerisinde yayımlanan farklı yazın türlerinden seçkiler ve ayrıca ekstra içerikler sunduğu basılı bir sürümü siz değerli okurları ile paylaşacaktır. Umulmaktadır ki; internet sitemizde yayımlanmayacak olan bu özel içerikleri ve site içi seçkilerimizi barındıran basılı sürümleri, cüzî bir ücret mukabilinde siz değerli okurlarımıza ulaştırabiliriz.

Prova Mag; size profesyonel düzeyde bir eser olduğunu vaat etmiyor. Her kutsal metinde de defalarca anlatıldığı ve sizin de bildiğiniz veya bilmek olduğunuz üzere; her hayat bir provadır. Prova Mag; adını aldığı bu mottoda da belirtildiği gibi, hayatın ve hayatın içerisindeki her uğraşın asıl eser için bir prova olduğu görüşüne sarsılmaz bir sadakat ile bağlı olduğunu söylüyor ve söylemeye devam edecek.

Siz bu satırları okuyan değerli okurlarımıza sevgi ve saygı ve selam ile..